PTL45-15O0-104B1
PTL45-15O0-104B1
Part NumberPTL45-15O0-104B1
Detailed Description
PTL45-15O0-104B1 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Slide Potentiometers
Datasheet
Standard Package750
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPro Audio PTL
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance100 kOhms
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop
Fader TypeStandard, LED
Travel Range45mm
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.276" H (60.00mm x 9.00mm x 7.00mm)