PTL45-19A1-502B1
PTL45-19A1-502B1
Part NumberPTL45-19A1-502B1
Detailed Description
PTL45-19A1-502B1 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Slide Potentiometers
Datasheet
Standard Package75
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPro Audio PTL
PackagingTray
Part StatusActive
Resistance5 kOhms
Power (Watts)0.125W, 1/8W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop
Fader TypeStandard, LED
Travel Range45mm
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.354" W x 0.276" H (60.00mm x 9.00mm x 7.00mm)