PTL01-15R0-103B1
PTL01-15R0-103B1
Part NumberPTL01-15R0-103B1
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PTL01-15R0-103B1 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Slide Potentiometers
Datasheet
Standard Package240
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPro Audio PTL
PackagingTray
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop
Fader TypeStandard, LED
Travel Range100mm
Size / DimensionRectangular - 5.039" L x 0.366" W x 0.276" H (128.00mm x 9.30mm x 7.00mm)