PTL30-15R0-103B1
PTL30-15R0-103B1
Part NumberPTL30-15R0-103B1
Detailed Description
PTL30-15R0-103B1 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Slide Potentiometers
Datasheet
Standard Package600
ManufacturerBourns Inc.
SeriesPro Audio PTL
PackagingBulk
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop
Fader TypeStandard, LED
Travel Range30mm
Size / DimensionRectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.276" H (45.00mm x 9.00mm x 7.00mm)