PTC10MV10-105A2020
PTC10MV10-105A2020
Part NumberPTC10MV10-105A2020
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PTC10MV10-105A2020 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesPTC-10
Packaging-
Part StatusActive
Resistance1 MOhms
Power (Watts)0.33W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.406" Dia x 0.189" H (10.30mm x 4.80mm)