PTC10LV10-501A2020
PTC10LV10-501A2020
Part NumberPTC10LV10-501A2020
Detailed Description
PTC10LV10-501A2020 - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance500 Ohms
Power (Watts)0.33W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.406" Dia x 0.189" H (10.30mm x 4.80mm)