PTC10LH01-103A1010
PTC10LH01-103A1010
Part NumberPTC10LH01-103A1010
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
PTC10LH01-103A1010 - Product Attributes
Categories Potentiometers, Variable Resistors / Trimmer Potentiometers
Datasheet
Standard Package1000
ManufacturerAmphenol Piher Sensing Systems
SeriesPTC-10
Packaging-
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Power (Watts)0.33W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.406" Dia x 0.476" H (10.30mm x 12.10mm)