PTC10LH01-503A1010
PTC10LH01-503A1010
Part NumberPTC10LH01-503A1010
Detailed Description
PTC10LH01-503A1010 - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance50 kOhms
Power (Watts)0.33W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns1
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pins
Size / DimensionRound - 0.406" Dia x 0.476" H (10.30mm x 12.10mm)