P3519R-563J
P3519R-563J
Part NumberP3519R-563J
Detailed Description
P3519R-563J - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)550mA
Current - Saturation580mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)975mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test10kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.358" L x 0.190" W (9.09mm x 4.83mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)