P3519R-182J
P3519R-182J
Part NumberP3519R-182J
Detailed Description
P3519R-182J - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)2.59A
Current - Saturation3.22A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)44mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test10kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.358" L x 0.190" W (9.09mm x 4.83mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)