CRT1206-BY-1003EAS
CRT1206-BY-1003EAS
Part NumberCRT1206-BY-1003EAS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1206 (3216 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CRT1206-BY-1003EAS - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRT-AS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance100 kOhms
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Current Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Base Part NumberCRT1206
CRT1206-BY-1003EAS - Related Products
More >>
CRT1206-BY-1003EAS Bourns Inc., 100 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense Thin Film, CRT-AS View