CRT0805-BY-1002EAS
CRT0805-BY-1002EAS
Part NumberCRT0805-BY-1002EAS
Datasheet
Package / Case0805 (2012 Metric)
Detailed Description
CRT0805-BY-1002EAS - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRT-AS
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance10 kOhms
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Current Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)