CRT0805-BY-1503EAS
CRT0805-BY-1503EAS
Part NumberCRT0805-BY-1503EAS
Detailed Description
CRT0805-BY-1503EAS - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRT-AS
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance150 kOhms
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Current Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Base Part NumberCRT0805
CRT0805-BY-1503EAS - Related Products
More >>
CRT0805-BY-1503EAS Bourns Inc., 150 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense Thin Film, CRT-AS View