CRT0603-FY-4991EAS
CRT0603-FY-4991EAS
Part NumberCRT0603-FY-4991EAS
Detailed Description
CRT0603-FY-4991EAS - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package5000
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRT-AS
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Resistance4.99 kOhms
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Current Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)