CRT0603-BZ-15R0EAS
CRT0603-BZ-15R0EAS
Part NumberCRT0603-BZ-15R0EAS
Datasheet
Package / Case0603 (1608 Metric)
Detailed Description
CRT0603-BZ-15R0EAS - Product Attributes
Categories Resistors / Chip Resistor - Surface Mount
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerBourns Inc.
SeriesCRT-AS
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Resistance15 Ohms
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Current Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Base Part NumberCRT0603
CRT0603-BZ-15R0EAS - Related Products
More >>
CRT0603-BZ-15R0EAS Bourns Inc., 15 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Current Sense Thin Film, CRT-AS View