CDR125NP-101MC
CDR125NP-101MC
Part NumberCDR125NP-101MC
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
CDR125NP-101MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDR125
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance100µH
Tolerance-15%, +20%
Current Rating (Amps)1.05A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6.92MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.496" L x 0.457" W (12.60mm x 11.60mm)
Height - Seated (Max)0.232" (5.90mm)
CDR125NP-101MC - Related Products
More >>
CDR125NP-101MC Sumida America Components Inc., 100µH Shielded Inductor 1.05A 250mOhm Max Nonstandard, CDR125 View