CDR6D28MNNP-7R7NC
CDR6D28MNNP-7R7NC
Part Number CDR6D28MNNP-7R7NC
Description FIXED IND 7.7UH 2A 76.3 MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 7.7µH Shielded Inductor 2A 76.3mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
CDR6D28MNNP-7R7NC - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet CDR6D28MN Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Sumida America Components Inc.
Series CDR6D28MN
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 7.7µH
Tolerance ±25%
Current Rating (Amps) 2A
Current - Saturation 2.85A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 76.3mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)