CDR105NP-120MC
CDR105NP-120MC
Part NumberCDR105NP-120MC
Detailed Description
CDR105NP-120MC - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerSumida America Components Inc.
SeriesCDR105
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance-15%, +20%
Current Rating (Amps)2.31A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)60mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant27MHz
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test2.52MHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.394" L x 0.362" W (10.00mm x 9.20mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)