282TCBS103A26B1
282TCBS103A26B1
Part Number 282TCBS103A26B1
Description POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Package / Case
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.25W, 1/4W Solder Lug
Payment Methods
Delivery Services
282TCBS103A26B1 - Product Attributes
Categories
Potentiometers, Variable Resistors / Rotary Potentiometers, Rheostats
Datasheet 282 Series
Standard Package 1
Manufacturer CTS Electrocomponents
Series 282
Packaging Tray
Part Status Active
Resistance (Ohms) 10k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Built in Switch None
Number of Turns 1
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 300°
Resistive Material Conductive Plastic
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M9 x 0.75
Mounting Type Panel Mount
Size - Body Rectangular - 0.858" x 0.626" Face x 0.858" H (21.80mm x 15.90mm x 21.80mm)