282T33L502A25C2
282T33L502A25C2
Part Number282T33L502A25C2
Detailed Description
282T33L502A25C2 - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Rotation360°
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Size - BodyRectangular - 0.858" x 0.626" Face x 0.858" H (21.80mm x 15.90mm x 21.80mm)