282TCBS103A25B1
282TCBS103A25B1
Part Number282TCBS103A25B1
Detailed Description
282TCBS103A25B1 - Product Attributes
Part StatusActive
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Rotation300°
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM9 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Size - BodyRectangular - 0.858" x 0.626" Face x 0.858" H (21.80mm x 15.90mm x 21.80mm)