282T33L502A26C2
282T33L502A26C2
Part Number 282T33L502A26C2
Description POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.25W, 1/4W Solder Lug
Payment Methods
Delivery Services
282T33L502A26C2 - Product Attributes
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient -
Rotation 360°
Actuator Type Flatted
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
Size - Body Rectangular - 0.858" x 0.626" Face x 0.858" H (21.80mm x 15.90mm x 21.80mm)