282T33L502A26A2
282T33L502A26A2
Part Number 282T33L502A26A2
Description POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Package / Case
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.25W, 1/4W Solder Lug
Payment Methods
Delivery Services
282T33L502A26A2 - Product Attributes
Categories
Potentiometers, Variable Resistors / Rotary Potentiometers, Rheostats
Datasheet 282 Series
Standard Package 1
Manufacturer CTS Electrocomponents
Series 282
Packaging Tray
Part Status Active
Resistance (Ohms) 5k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Built in Switch None
Number of Turns 1
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 250°
Resistive Material Conductive Plastic
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
Size - Body Rectangular - 0.858" x 0.626" Face x 0.858" H (21.80mm x 15.90mm x 21.80mm)