12LRS473C
12LRS473C
Part Number12LRS473C
Detailed Description
12LRS473C - Product Attributes
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.7A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)140mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test10kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)