12LRS103C
12LRS103C
Part Number12LRS103C
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseRadial, Vertical Cylinder, 4 Leads
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
12LRS103C - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package250
ManufacturerMurata Power Solutions Inc.
Series1200LRS
PackagingBulk
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)3.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)50mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)