12LRS105C
12LRS105C
Part Number12LRS105C
Detailed Description
12LRS105C - Product Attributes
Material - Core-
Inductance1mH
Tolerance±15%
Current Rating (Amps)400mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.3Ohm Max
Ratings-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test10kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)