SPD42R-473M
SPD42R-473M
Part NumberSPD42R-473M
Detailed Description
SPD42R-473M - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesSPD42R
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)280mA
Current - Saturation280mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)320mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant16MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)