SPD42R-472M
SPD42R-472M
Part NumberSPD42R-472M
Detailed Description
SPD42R-472M - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesSPD42R
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)900mA
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)45mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant55MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)