SPD42R-103M
SPD42R-103M
Part NumberSPD42R-103M
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SPD42R-103M - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesSPD42R
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)580mA
Current - Saturation580mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)83mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant37MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)