SPD42R-222M
SPD42R-222M
Part NumberSPD42R-222M
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SPD42R-222M - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesSPD42R
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.35A
Current - Saturation1.35A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)23mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant77MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)