SDER041H-3R3MS
SDER041H-3R3MS
Part NumberSDER041H-3R3MS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SDER041H-3R3MS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesSDER041H
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)2.75A
Current - Saturation2.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)56mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)