SDER041H-1R0MS
SDER041H-1R0MS
Part Number SDER041H-1R0MS
Description FIXED IND 1UH 4.3A 25MOHM SMD
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1µH Shielded Inductor 4.3A 25mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
SDER041H-1R0MS - Product Attributes
Datasheet SDER041H Datasheet
Standard Package 2000
Manufacturer Delta Electronics/Cyntec
Series SDER041H
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core -
Inductance 1µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.3A
Current - Saturation 3.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 25mOhm Max
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)