SDER031B-100MS
SDER031B-100MS
Part NumberSDER031B-100MS
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / CaseNonstandard
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
SDER031B-100MS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesSDER031B
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1A
Current - Saturation1.05A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)496mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test1MHz
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)