SDER041B-6R8MS
SDER041B-6R8MS
Part NumberSDER041B-6R8MS
Detailed Description
SDER041B-6R8MS - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package2000
ManufacturerDelta Electronics/Cyntec
SeriesSDER041B
PackagingTape & Reel (TR)
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating (Amps)1.7A
Current - Saturation1.08A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)156mOhm Max
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test100kHz
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)