SDER041H-1R5MS
SDER041H-1R5MS
Part Number SDER041H-1R5MS
Description FIXED IND 1.5UH 3.4A 40MOHM SMD
Package / Case Nonstandard
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 1.5µH Shielded Inductor 3.4A 40mOhm Max Nonstandard
Payment Methods
Delivery Services
SDER041H-1R5MS - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet SDER041H Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer Delta Electronics/Cyntec
Series SDER041H
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type -
Material - Core -
Inductance 1.5µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.4A
Current - Saturation 3.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)