S1812R-474J
S1812R-474J
Part NumberS1812R-474J
Detailed Description
S1812R-474J - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package650
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±5%
Current Rating (Amps)91mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)24Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant3.3MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
S1812R-474J - Related Products
More >>
S1812R-474J API Delevan Inc., 470µH Shielded Inductor 91mA 24Ohm Max 1812 (4532 Metric), S1812R View