S1812R-103K
S1812R-103K
Part NumberS1812R-103K
Detailed Description
S1812R-103K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)333mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.8Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant25MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test2.5MHz
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)