S1812R-224K
S1812R-224K
Part NumberS1812R-224K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1812 (4532 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
S1812R-224K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1812R
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)149mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)9Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant4.2MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)