S1812R-124K
S1812R-124K
Part NumberS1812R-124K
Detailed Description
S1812R-124K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1812R
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)163mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.5Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test790kHz
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)