S1812R-822K
S1812R-822K
Part NumberS1812R-822K
Detailed Description
S1812R-822K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1812R
PackagingCut Tape (CT)
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)372mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.44Ohm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)