S1812R-563K
S1812R-563K
Part NumberS1812R-563K
Detailed Description
S1812R-563K - Product Attributes
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)235mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.6Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test2.5MHz
Supplier Device Package1812
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)