S1210R-681K
S1210R-681K
Part NumberS1210R-681K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1210 (3225 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
S1210R-681K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreIron
Inductance680nH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)590mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)550mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant180MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)