S1210R-561K
S1210R-561K
Part NumberS1210R-561K
Detailed Description
S1210R-561K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreIron
Inductance560nH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)619mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)500mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant200MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test25MHz
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)