S1210R-101K
S1210R-101K
Part NumberS1210R-101K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1210 (3225 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
S1210R-101K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1210R
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreIron
Inductance100nH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)1.131A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant375MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
S1210R-101K - Related Products
More >>
S1210R-101K API Delevan Inc., 100nH Shielded Inductor 1.131A 150mOhm Max 1210 (3225 Metric), S1210R View