S1210R-331G
S1210R-331G
Part NumberS1210R-331G
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case2-SMD
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
S1210R-331G - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package1
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1210R
PackagingCut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeWirewound
Material - CoreIron
Inductance330nH
Tolerance±2%
Current Rating (Amps)740mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)350mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant255MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)