S1008R-103K
S1008R-103K
Part Number S1008R-103K
Description FIXED IND 10UH 230MA 2.1 OHM SMD
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 10µH Shielded Inductor 230mA 2.1Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
S1008R-103K - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet S1008(R) Series Datasheet
Standard Package 500
Manufacturer API Delevan Inc.
Series S1008R
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Active
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 10µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 230mA
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 2.1Ohm Max
Q @ Freq 30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 29MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 7.9MHz
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Size / Dimension 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)