S1008R-821K
S1008R-821K
Part NumberS1008R-821K
Manufacturer
Description
Datasheet
Package / Case1008 (2520 Metric)
Unit PriceRequest a Quote
Lead TimeTo be Confirmed
Detailed Description
S1008R-821K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance820nH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)715mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)220mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant140MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)