S1008R-561K
S1008R-561K
Part Number S1008R-561K
Description FIXED IND 560NH 790MA 180 MOHM
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 560nH Shielded Inductor 790mA 180mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
S1008R-561K - Product Attributes
Material - Core Ferrite
Inductance 560nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 790mA
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 180mOhm Max
Q @ Freq 40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 232MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25MHz
Size / Dimension 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)