S1008R-101K
S1008R-101K
Part Number S1008R-101K
Description FIXED IND 100NH 1.12A 90 MOHM
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Unit Price Request a Quote
Lead Time To be Confirmed
Detailed Description 100nH Shielded Inductor 1.12A 90mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Payment Methods
Delivery Services
S1008R-101K - Product Attributes
Categories
Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet S1008(R) Series Datasheet
Standard Package 1
Manufacturer API Delevan Inc.
Series S1008R
Packaging Cut Tape (CT)
Part Status Active
Type -
Material - Core Ferrite
Inductance 100nH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.12A
Current - Saturation -
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 90mOhm Max
Q @ Freq 40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant 383MHz
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 25MHz
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Size / Dimension 0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max) 0.095" (2.41mm)