S1008R-102K
S1008R-102K
Part NumberS1008R-102K
Detailed Description
S1008R-102K - Product Attributes
Categories Inductors, Coils, Chokes / Fixed Inductors
Datasheet
Standard Package500
ManufacturerAPI Delevan Inc.
SeriesS1008R
PackagingTape & Reel (TR)
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±10%
Current Rating (Amps)670mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)250mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Ratings-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test7.9MHz
Size / Dimension0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.095" (2.41mm)